TV Mobilna DVB-T – Telewizja analogowa powoli odchodzi do lamusa
31 lipca 2013 roku nastąpi w Polsce całkowite wyłączenie jej sygnału. W zamian telewidzowie uzyskają dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Od czerwca br. Cyfrowy Polsat, rozszerzył portfolio świadczonych usług o nowy produkt – „TV MOBILNĄ” w technologii DVB-T – kierowany do użytkowników smartfonów, tabletów, laptopów oraz tradycyjnych odbiorników telewizyjnych. Nowa usługa realizowana jest w technologii DVB-T, więc do korzystania z niej nie jest potrzebne połączenie z Internetem, co oznacza, że usługa nie generuje transferu danych i w związku z tym opłat z tego tytułu. Jedynym ponoszonym przez użytkownika regularnie kosztem jest miesięczna opłata abonamentowa.
Minus: Przy korzystaniu z TV MOBILNEJ w telefonie konieczne jest posiadanie aparatu współpracującego z dekoderem oraz pobranie aplikacji „TV Mobilna” dla telefonów/tabletów z systemem Google play, a na urządzenia iPhone/iPad w sklepie Apple App Store. Z wstępnych ustaleń wynika także, że do niektórych miejsc w kraju sygnał nie będzie docierał. Dotyczy to m.in. terenów górskich. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest także specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w odbiornik telewizyjny lub zewnętrzny tzw. set-top-box (STB), zwany także przystawką lub tunerem DVB-T, podłączony do telewizora oraz, tak jak dotychczas, antena naziemna.
Telekomunikacja Polska zmieniła się w Orange
Zarząd Telekomunikacji Polskiej podjął decyzję o rebrandingu całości usług stacjonarnych. Oznacza to, że Orange stała się marką handlową wszystkich produktów i usług TP.
Ruszył przetarg na pięć rezerwacji 1800 MHz
Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił przetarg, w którym do wzięcia jest pięć paczek po 5 MHz z pasma 1800 MHz. Każda z pięciu dostępnych rezerwacji będzie przyznana zwycięzcom postępowania przetargowego na okres do 31 grudnia 2027 r. Częstotliwości objęte przetargiem są przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w służbie ruchomej lub stałej i mogą być wykorzystane m.in. do świadczenia mobilnych usług transmisji danych i szybkiego Internetu.
Networks!: pierwsze wspólne stacje T-Mobile – Orange
Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile oraz PTK Centertel (Orange) uruchomiły pierwsze wspólne stacje bazowe w ramach sieci UMTS900. Nowa sieć ma być kolejnym krokiem w uwspólnianiu infrastruktury obu operatorów, jaką zapoczątkowało utworzenie spółki Networks! rok temu. Projekt ten zakłada 10.000 stacji współdzielonych i likwidację ponad 3.000 lokalizacji, które nie będą współdzielone. Obecnie PTC i Centertel mają łącznie ponad 13 tys. stacji. Korzystając z pasma 900 MHz, operatorzy mogą poszerzyć mobilny dostęp szerokopasmowy na obszary wiejskie, a na obszarach miejskich poprawić jakość usług wewnątrz budynków, gdzie najczęściej używa się transmisji danych. Spółka Networks! podzieliła kraj na 51 obszarów zwanych projektami, w których stopniowo realizuje uwspólnianie sieci. Mniejszą jednostką są klastry, obejmujące ok. 30 już uwspólnionych lokalizacji.
Plus: Sieć obu operatorów ma mieć lepszy zasięg i pozwolić im na oszczędność kosztów. Spółki mają nadzieję, że unowocześniona sieć sprawi, że łatwiej im będzie wprowadzać nowe, innowacyjne usługi.
MVNO sukces czy porażka?
Z uwagi na wysoką penetrację telefonii komórkowej w Polsce, MVNO nie szuka swojej szansy w zagospodarowywaniu niszy rynkowej w postaci osób niekorzystających w ogóle z usług telefonii komórkowej, wykorzystuje jednak coraz powszechniejsze zjawisko posiadania przez użytkowników równocześnie więcej niż jednej karty SIM.
Minus: Wirtualni operatorzy stanowią dzisiaj margines polskiego rynku komórkowego. Żaden nie osiągnął znaczącego sukcesu, także w tym roku kilku się wycofało – Carrefour Mobile Mova, FreeM, MobilKing. MVNO, którzy oferowali po prostu „najtańsze rozmowy na rynku”, „bez ukrytych kosztów”, także nie mogą się pochwalić wielkimi sukcesami. Wpływa na to prawdopodobnie niedostatek środków na prowadzenie działalności albo fakt, że rozpętanej wojny cenowej nie są w stanie wygrać. Wirtualni operatorzy komórkowi, którzy odnieśli jakieś sukcesy, ściśle wiążą swoją ofertę z linią podstawowego biznesu.
Plus: Choć zdawało się, że polski rynek wirtualnych operatorów komórkowych się skompromitował, że ten biznes ma sens tylko dla operatorów telekomunikacyjnych, to jednak pchają się nań kolejne marki MVNO. Ale z zagranicy: Red Bull Mobile, MTV Mobile, Virgin Mobile. Do Polski wkraczają także globalni operatorzy komórkowi, którzy specjalizują się w dostarczaniu tanich połączeń międzynarodowych. Należy jednak podkreślić, że sytuacja MVNO na rynku polskim jest wciąż bardzo trudna.
Dynamiczny rozwój sprzedaży tabletów i smartfonów
Z badań wynika, że już teraz na rynku sprzedaje sie więcej urządzeń przenośnych niż komputerów PC. Postępująca migracja z mediów tradycyjnych do Internetu zyskała nowe koło napędowe – konsumenci wyjątkowo szybko przyzwyczaili się do korzystania z treści poprzez urządzenia mobilne. Kryzys ekonomiczny nie zaszkodził wynikom sprzedaży tabletów i smartfonów, których rozpowszechnienie sprzyja rozwojowi mobilnego korzystania z treści cyfrowych. W Polsce tablety sprzedają się bardzo dobrze co wynika w dużej mierze z duże liczby atrakcyjnych cenowo ofert. Według danych Nielsena Polska smartfonami stoi. Aż 26% wszystkich użytkowników urządzeń mobilnych w Polsce posiada smartfona. Procent ten jest jeszcze wyższy (i ten się przyjmuje jako stan faktyczny) – 38% – jeśli chodzi o analizę tzw. populacji online. Co ciekawe, wśród użytkowników smartfonów dominują mężczyźni (61% vs. 48% kobiety). Operatorzy szacują, że im więcej klientów będzie miało smartfony, tym częściej będą korzystać z internetu. A to oznacza wzrost przychodów z transmisji danych, jedynego rosnącego obecnie segmentu rynku telekomunikacyjnego.
Andrzej Kisiała
Chyba dalej będzie od widzimisię operatora zależała obniżka cen po obniżkach MTR, bo stała marża dla wszystkich nie wchodzi w rachubę.
NFC zaczyna sie pojawiać również w tańszych telefonach także powoli przestanie to być barierą dla rozwoju segmentu płatności mobilnych (stąd też duże zainteresowanie operatorów tym kierunkiem- zwłaszcza tmobile)
Ciekawy był rok na rynku telko
Dopisałbym jeszcze wprowadzenie płatnego sprawdzania salda w prepaidzie Heyah. Niby to tylko 4 grosze, ale płacenie za sprawdzenie, ile ma się pieniędzy jest moim zdaniem śmieszne.